Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 695 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


O Różdżkach ;)

niedziela, 30 marca 2008 16:54

Różdżka

Jest to podstawowy dla każdego czarodzieja ośrodek mocy. Za jego pomocą może on rzucać czary. Różdżka sama wybiera swojego właściciela, dlatego skuteczność wykonania zaklęcia nie pasującą różdżką jest niska. Jeśli jednak różdżka zostaje przekazana przez prawowitego właściciela w nowe ręce, może się ona dostosować do nowego czarodzieja. Samo wykonanie tego magicznego przedmiotu to jedna z najstarszych sztuk w magicznym świecie. Osobą, która zajmuje się ich tworzeniem jest m.in. Olivander z ulicy Pokątnej oraz Gregorowicz (wspomina o nim Wiktor Krum, jako o twórcy swojej różdżki). Jest możliwość uzyskania informacji o czarach, które zostały wykonane daną różdżką poprzez zaklęcie Prior Incantato.

Restrykcje

Używanie różdżki jest zabronione czarodziejom niepełnoletnim poza terenem szkoły. Wyjątkiem jest sytuacja zagrożenia życia. Po ukończeniu 17 lat obowiązują jedynie ograniczenia co do używania niektórych zaklęć (takich jak Zaklęcia Niewybaczalne). Ponadto zabronione jest używanie różdżki przez skrzaty domowe i gobliny, na podstawie trzeciego paragrafu Kodeksu Użycia Różdżki (Żadnemu nie-ludzkiemu stworzeniu nie wolno nosić lub używać różdżki).

Rodzaje

Ze względu na zróżnicowanie talentu magicznego, różdżki są tworzone z różnych rodzajów drewna, mają różną elastyczność, inną długość oraz specyficzny rdzeń. Każda kombinacja odpowiada pewnej zdolności, do której różdżka jest szczególnie sprawna jak Zaklęcia, Transmutacja lub inne.

Różdżki postaci


Harry Potter - giętka, 11 cali, ostrokrzew, pióro feniksa.

Albus Dumbledore - "Czarna Różdżka", czarny bez, włos testrala.

Ron Weasley - 14 cali, wierzba, włos z ogona jednorożca.

Hermiona Granger - winorośl, włókienko ze smoczego serca.

Tom Marvolo Riddle (Voldemort) - 13 i pół cala, cis, pióro feniksa (tego smego co Harry , Fawksa), duża moc.

Rubeus Hagrid - nieco wygięta, 16 cali, dąb.

Cedric Diggory - bardzo giętka, 12 i jedna czwarta cala, jesion, włos z ogona jednorożca.

Wiktor Krum - sztywna, 10 i ćwierć cala, grab, włókienko ze smoczego serca.

Fleur Delacour - niezbyt giętka, 9 i pół cala, drzewo różane, włos z głowy wili.

Lily Evans - wierzba, 10 i ćwierć cala, bardzo elegancka, znakomita do rzucania uroków.

James Potter - mahoń, 11 cali, bardzo poręczna, znakomita do transmutacji.

Bellatrix Lestrange - sztywna, 12 i 3/4 cala, orzech włoski, włókienko ze smoczego serca.

Neville Longbottom - wiśnia, włos z ogona jednorożca.

Draco Malfoy - odpowiednio giętka, 10 cali, głóg, włos z ogona jednorożca.

Peter Pettigrew - krucha, 9 i ćwierć cala, kasztanowiec, włókienko ze smoczego serca.

Lucjusz Malfoy - wiąz, włókienko ze smoczego serca.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Kilka Dioram z filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa oraz insygnia śmierci"

poniedziałek, 24 marca 2008 21:27

Dioramy Harry Potter i Zakon Feniksa
Harry Potter

Ron Wesley

Hermiona Granger

Severus Snape

Nimfadora Tonks

Podziel się
oceń
2
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Najważniejsze wiadomosci na temat Rowling

poniedziałek, 24 marca 2008 14:02

Imię

 Znana czytelnikom pod pseudonimem J. K. Rowling pisarka naprawdę nie ma drugiego imienia i nazywa się Joanne Rowling. Przed publikacją Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego jej wydawca, Bloomsbury, w obawie przed odstraszeniem potencjalnych czytelników damskim imieniem na okładce, zasugerował, aby podpisać książkę inicjałami, dodając drugie imię. Rowling wybrała imię swojej babci, Kathleen, chociaż sama nigdy go nie nosiła. Obecnie nazywa się Joanne Murray, po mężu. Sama o sobie mówi Jo i dodaje, że w dzieciństwie pełnym imieniem zwracano się do niej tylko będąc na nią złym.


Twórczość


J. K. Rowling napisała dwa utwory (żaden z nich nie został wydany), zanim postanowiła stworzyć przygody Harry’ego Pottera. Na pomysł ten wpadła podczas czterogodzinnej jazdy pociągiem. Jak sama mówi, zanim osiągnęła cel swojej podróży, miała już gotowe postaci oraz znaczną część fabuły książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny (Harry Potter and the Philosopher’s Stone). Książkę skończyła pisać w Edynburgu, po tym, jak rozpadło się jej małżeństwo z portugalskim dziennikarzem Jorge Arantesem.

Seria o Harrym Potterze przyniosła jej duże zyski, wskutek czego stała się jedną z najbardziej majętnych osób w kraju. Wielkość jej majątku w 2007 roku oszacowano na 545 mln funtów, czyli ok. 1 mld dolarów.

Wśród wielu nagród, którymi pisarka została uhonorowana, jest także międzynarodowe odznaczenie – Order Uśmiechu – przyznane przez polskich młodych czytelników w 2004.

Po premierze 7 tomu J. K. Rowling oznajmiła w wywiadzie, że ma zamiar napisać coś na kształt Historii Hogwartu, czyli wielką Encyklopedię Harry'ego Pottera.

Autorka bestsellerowych przygód o młodym czarodzieju aktualnie jest w trakcie pisania dwóch różnych książek niezwiązanych z Harrym Potterem, ale nie obiecuje, że którąkolwiek opublikuje. Jedna z powieści jest dla dzieci, druga zaś jest powieścią kryminalną dla dorosłych. Brytyjska pisarka studiowała grecką i rzymską mitologię i ma zamiar napisać na nowo i we własny sposób historię mitologicznego, greckiego bohatera Orfeusza.

Życie prywatne

Rowling jest żoną Neila Murraya, ma córkę z poprzedniego małżeństwa, Jessicę. Oprócz tego ma jeszcze dwójkę dzieci, syna Davida i córkę Mackenzie.

Biografia


Joanne Rowling urodziła się 31 lipca 1965 w Chipping Sodbury koło Bristolu. Jej siostra o imieniu Di urodziła się niecałe dwa lata po niej.

Jej rodzice poznali się w wieku 18 lat w pociągu do Arbroath w Szkocji. Pobrali się rok później w wieku 19 lat. Jej mama urodziła ją, kiedy miała 20 lat. Kiedy miała 4 lata przeprowadziła się do Winterbourne. Pięć lat później przeprowadziła się z rodziną do Tutshill.

Kiedy miała 15 lat u jej mamy wykryto stwardnienie rozsiane. Od czasu postawienia diagnozy stan matki ciągle się pogarszał.

Po skończeniu szkoły w 1983r. rozpoczęła studiowanie filologii francuskiej na uniwersytecie w Exter. Kierunek ten okazał się błędem i pod presją rodziców zaczęła studia języka nowożytnego.

Po zakończeniu nauki na uniwersytecie pracowała w Londynie. Najdłużej zarabiała w Amnesty International(organizacja walcząca przeciw pogwałceniu praw ludzkich na świecie).

W 1991r. przeprowadziła się do Manchesteru. Na pomysł o napisaniu Harrego wpadła podczas czterogodzinnej podróży pociągiem Manchester – Londyn. Zanim dojechała miała już scharakteryzowane postacie i znaczną część fabuły głównego bohatera. Zanim powstał Harry Potter napisała dwie inne książki, które nie zostały wydane.

Podczas pisania pierwszej części przygód czarodzieja, 30 grudnia 1990r. w wieku 45 lat umarła jej matka. Po jej śmierci cała rodzina pogrążyła się w rozpaczy.

Po dziewięciu miesiącach wyjechała do Portugalii gdzie pracowała jako nauczycielka j. angielskiego w instytucie językoznawczym.

Miała nadzieję, że wracając z Portugalii będzie miała napisaną całą książkę. W Portugalii wzięła ślub i urodziła córkę Jessicę. Małżeństwo to nie przetrwało.

Rowling postanowiła znowu uczyć. Chciała również skończyć książkę. Wiedziała że pracując na pełny etat i opiekując się córką nie będzie miała wiele wolnego czasu. Zatem kiedy Jessicę zasypiała Joanne biegła do kawiarni i pisała.

Angielska pisarka, jest żoną Neila Murraya, z którym pobrała się 26 grudnia 2003r. Ma trójkę dzieci Jessicę(z pierwszego małżeństwa), Dawida i Mackenzie.

Kiedy w końcu napisała pierwszą część Harrego wysłała trzy pierwsze rozdziały do agenta który zwrócił je prawie natychmiast. Jednak nie poddawała się. Kiedy znów wysłała pierwsze trzy rozdziały do drugiego agenta, ten poprosił ją aby przysłała resztę.

Na początku agent Christhoper Litlle przez rok szukał wydawcy. Zarzucano książce, że fabuła i budowa zdań są zbyt skomplikowane. Wtedy wydawnictwo Bloomsbury złożyła propozycję wydania książki(polskim wydawcą jest Media Rodzina). Książka została wydana w czerwcu 1997r.

Po wydaniu książki J. K. Rowling otrzymywała wiele nagród w tym Children’s Book of the Year(1998), The Bookseller Author of the Year(1998), Best Book of Young Adults(1998), Booklist Editor’s Choice(1998), American Booksellers Book Award(1999), Children Book Prize(1999), Smithsonian Notable Books of Children(1999) i inne.


Bibliografia


Seria o przygodach Harry’ego Pottera składa się z siedmiu tomów, w języku polskim wydano wszystkie siedem:

  • 1997: Harry Potter i Kamień Filozoficzny (Harry Potter and the Philosopher’s Stone), polskie wydanie: rok 2000 (10 kwietnia)
  • 1998: Harry Potter i Komnata Tajemnic (Harry Potter and the Chamber of Secrets), polskie wydanie: rok 2000 (13 września)
  • 1999: Harry Potter i Więzień Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban), polskie wydanie: rok 2001 (31 stycznia)
  • 2000: Harry Potter i Czara Ognia (Harry Potter and the Goblet of Fire), polskie wydanie: rok 2001 (29 września)
  • 2003: Harry Potter i Zakon Feniksa (Harry Potter and the Order of Phoenix), polskie wydanie: rok 2004 (31 stycznia)
  • 2005: Harry Potter i Książę Półkrwi (Harry Potter and the Half-Blood Prince), polskie wydanie: rok 2006 (28 stycznia)
  • 2007: Harry Potter i Insygnia Śmierci (Harry Potter and the Deadly Hallows), polskie wydanie: rok 2008 (25 stycznia)Podziel się
oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Informacja

poniedziałek, 24 marca 2008 12:18
Jest to streszczenie wyłącznie czternastu pierwszych rozdziałów!! :)

Podziel się
oceń
1
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Streszczenie książki "Harry Potter I Zakon Feniksa"

poniedziałek, 24 marca 2008 12:14

1. Demencja Dudleya (Dudley Demented)

Harry złości się z powodu całkowitego zignorowania go przez przyjaciół, Rona Weasleya i Hermiony Granger. Wyżywa się na Dudleyu. Jego kuzyn zostaje zaatakowany przez dementorów. Okazuje się, że ich sąsiadka, pani Figg, jest charłakiem. Pomaga Harry’emu w doprowadzeniu do domu omdlałego Dudleya.

2. Chmara sów (A Peck of Owls)

Harry zostaje wydalony przez Ministerstwo Magii z Hogwartu za użycie czarów poza szkołą. Wuj Vernon chce wyrzucić go z domu, ale ciotka Petunia dostaje wyjca, który ostrzega ją przed popełnieniem tego czynu.

3. Straż przednia (The Advance Guard)

Harry’ego zabiera z domu przy Privet Drive 4 straż przednia, w skład której wchodzą: Alastor Moody, Remus Lupin, Nimfadora Tonks, Hestia Jones, Kingsley Shacklebolt, Emelina Vance, Sturgis Podmore i Dedalus Diggle.

4. Grimmauld Place 12 (Number Twelve Grimmauld Place)

Harry ponownie spotyka się z Ronem i Hermioną. Dowiaduje się o zadaniach Zakonu Feniksa. Spotyka się ze swoim ojcem chrzestnym - Syriuszem Blackiem.

5. Zakon Feniksa (The Order of the Phoenix)

Molly i Syriusz kłócą się, co będzie dla Harry’ego najlepsze: czy dowie się lub nie o sprawach Zakonu.

6. Szlachetny i starożytny ród Blacków (The Noble and Most Ancient House of Black)

Harry, Syriusz i Weasleyowie sprzątają dom Blacków. Stworek, domowy skrzat Blacków pokazuje inne ciemniejsze miejsce na dom skrzatów. Harry widzi drzewo genealogiczne rodu Blacków. Dowiaduje się, że Syriusz nie jest tylko spokrewniony z Weasleyami i Tonks, ale także z Malfoyami i Lestrange’ami.

7. Ministerstwo Magii (The Ministry of Magic)

Artur Weasley zabiera Harry’ego do Ministerstwa Magii Nawego nieplanowane przesłuchanie. Harry przygląda się Ministerstwu oraz jego ułożeniu biur.

8. Przesłuchanie (The Hearing)

Harry zostaje przesłuchany. Knot nadal nie wierzy mu, że Voldemort powrócił, a Dumbledore przychodzi do niego z pomocą. Pani Figg składa zeznania i Harry zostaje oczyszczony ze wszystkich zarzutów.

9. Zmartwienia pani Weasley (The Woes of Mrs. Weasley)

Ron I Hemiona zostają prefektami, a Harry jest zazdrosny. Pani Weasley ukazuje się bogin.

10. Luna Lovegood (Luna Lovegood)

Znowu Harry i Weasleyowie spóźniają się na Ekspres Hogwart. Harry i Ginny spotykają Nevilla w pociągu, poznają Lune Lovegood i magazyn jej taty Żongler. Cho Chang pojawia się i Harry widzi, co aktualnie przyciąga w szkolnym wagonie.

11. Nowa piosenka Tiary Przydziału (The Sorting Hat's New Song)

Zaczyna się rok szkolny w Hogwarcie. Tiara przydziału daje ostrzeżenia w swojej nowej piosence. Harry poznaje Dolores Umbridge, która jest nowym nauczycielem obrony przed czarną magią. Harry dostrzega, że nikt nie wierzy w powrót Voldemorta.

12. Profesor Umbridge (Professor Umbridge)

Fred i George zbierają ochotników do próbowania ich produktów. Harry, Hermiona i Ron rozmawiają o swoich zaplanowanych, zbliżających się Sumów. Harry wubucha na lekcji obrony przed czarną magia, więc dostaje na tydzień karę od Umbridge. McGonagall ostrzega go, aby panował nad swoimi emocjami.

13. Szlaban u Dolores (Detention With Dolores)

Fred i George zbierają ochotników do próbowania ich produktów. Harry, Hermiona i Ron rozmawiają o swoich zaplanowanych, zbliżających się Sumów. Harry wubucha na lekcji obrony przed czarną magia, więc dostaje na tydzień karę od Umbridge. McGonagall ostrzega go, aby panował nad swoimi emocjami.

14. Percy i Łapa (Percy and Padfoot)

Harry wysyła list do Syriusza. Spotyka Cho Chang, która mówi mu, że jest odważny. Pierwsze ćwiczenia druzyny Gryffindoru są bardzo nieefektowne. Perry wysyła list do Rona, w którym ostrzega go, żeby nadal był przyjacielem Harry’ego. Syriusz rozmawia z Harrym przez kominek.

Podziel się
oceń
0
1

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 17 października 2017

Licznik odwiedzin:  104 618  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 104618

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl