Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 697 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


.

niedziela, 21 czerwca 2009 19:02

Koniecznie musisz nabyć tę książkę

 

 


Czarodziej i skaczący garnek

Baśń opowiada o czarodzieju, którego ojciec po śmierci zostawił kociołek. Z prośbą o pomoc przychodziło do niego wiele osób, jednak jej nie otrzymywali. Gdy odmawiał ludziom, z garnka wydobywały się ich problemy i choroby. Tak więc czarodziej nie wytrzymując nerwowo, zgadza się pomóc mieszkańcom.

 

Fontanna Szczęśliwego losu

Ta baśń jest o trzech czarownicach skrzywdzonych przez los i jednym rycerzu. Wszyscy po wejściu do ogrodu, wyruszają ku Wodom fontanny Szczęśliwego Losu. W podróży problemy Aszy, Althedy i Amaty się rozwiązują, więc zaszczyt wykąpania w Fontanie spada na Barona Pechowca. Rycerz oświadcza się trzeciej czarownicy i wszyscy żyją długo i szczęśliwie.

Włochate serce czarodzieja

Baśń mówi o czarodzieju, który nie chciał się nigdy zakochać. Po usłyszeniu rozmowy na jego temat, postanawia poślubić kobietę która spełnia jego wymaganiom. Tak więc na ucztę zaprasza piękną dziewczynę wraz z jej rodziną. Chcąc udowodnić jej, że ma serce zabiera ją do lochu, gdzie ukazuje owy narząd wyschnięty i owłosiony. Po przeszukaniu zamku przez zamartwiających się, odnajdują ich w podziemiach, martwą dziewczynę i popełniającego samobójstwo czarodzieja.

 

Czara Mara i jej gdaczący pieniek

Baśń opowiada o czarownicy Marze, która była praczką u króla nie mającego mocy magicznej. Tak więc wielmożny pan zatrudnia Szarlatana oszusta, by ten uczył go czarować. Król postanawia pokazać swe umiejętności, których nawet nie nabył, wszystkim mieszkańcom zamku. Tak więc następnego ranka za pomocą Mary pokazuje kilka sztuczek, jednak nie potrafi ożywić zdechłego psa. Odbywa się pogoń za praczką osądzoną za zakłócanie mocy magicznej króla. Czarownica zamienia się w królika i ukrywa w pniu drzewa. Przestraszony król groźbami Mary, odwołuję chwytanie czarownic i czarodziejów. I po jakimś czasie stawia pomnik na jej cześć.

 

 

Opowieść o trzech braciach

Baśń jest o trzech braciach, którzy przechytrzają śmierć. Tak więc owa zakapturzona postać w nagrodę postanawia coś im podarować. Pierwszy brat zażyczył sobie niepokonaną różdżkę, drugi dostał kamień wskrzeszania, zaś trzeci otrzymał Pelerynę - Niewidkę. Każdy brat rusza w swoją stronę. Więc tak pierwszy ze swoją niepokonaną różdżką idzie się spotkać z największym wrogiem. Po zabiciu go przechwala się mocą swej różdżki. W nocy gdy spi pijany, inny czarodziej podrzyna mu gardło i zabiera dar śmierci. Drugi brat wyrusza do domu i wskrzesza ukochaną. Doprowadzony do szaleństwa popełniania samobójstwo. Trzeci zaś brat(najmądrzejszy) zdejmuje Pelerynę - Niewidkę w podeszłym wieku, którą zostawia synowi i odchodzi ze śmiercią.


Podziel się
oceń
3
1

komentarze (2) | dodaj komentarz

;)

niedziela, 21 czerwca 2009 18:59

Poniżej są wymienione książki związane z chłopcem, który przeżył, ale nie twórczości J.K.Rowling, tylko autorów pobocznych.


Lindsey Fraser

,,Jak powstał Harry Potter?''

Media Rodzina

cena: ok 10 zł

Pisarka Lindsey Freser przeprowadza wywiad w 2000 roku z pisarką J.K.Rowling,

Pyta się jej o wspomnienia z dzieciństwa i błyskotliwą karierę pisarską, ale także docieka, w jakich okolicznościach narodził się Harry Potter. Książka opowiada o tym od czego to wszystko się zaczęło.

 

 

 

Allan i Elizabeth Kronzek

,,Księga wiedzy czarodziejskiej''

Wydawca: Rebis

cena poniżej 40 zł

 

,,Księga'' odwołuje się do tomów o Harrym Potterze, ale nie ogranicza się tylko do świata młodych czarodziejów. Zdarzenie mające miejsce na kartkach powieści J.K.Rowling to punkt wyjścia, by snuć opowieść o magii, zapomnianych rasach, niesamowitych stworach i tym wszystkim. co łączy się z wiedzą tajemną, astrologią oraz ezoteryką. Znajdziemy tu więc rozdziały poświęcone elfom, gnomom czy olbrzymom, fragmenty omawiające ziołolecznictwo oraz wróżenie z runów, a także ciekawostki z warsztatu alchemika.

,,Księga'' jest więc zbiorem motywów charakterystycznych dla magii, ale może być też czytana jako fascynująca opowieść o tym, co trudne do objęcia rozumem. Na pewno każdy adept sztuk tajemnych powinien ją przeczytać, by wiedzieć,co to takiego mantykora, jak rozpoznać demona i jak zdobyć bazalt migdałowcowy.

Książka ta pokazuje również, że cykl o Harrym Potterze to nie tylko nieskrępowana wyobraźnia autorki, ale i ogromna wiedza, jaką zdobyła, by stworzyć swoich bohaterów.

 

 

Jorgen Gaare, Oystein Sjaastad

,,Harry Potter- Filozoficzny czarodziej''

cena ok; 30 zł

 

Wbrew tytułowi, książka ta nie jest nudnym wywiadem naukowym, ale bardzo mądrą i odpowiadającą na wiele pytań frapujących czytelników cyklu J.K.Rowling pozycją wydawniczą. autorzy dowodzą, że świat czarodziejów przepojony jest zagadnieniami, z którymi mierzyli się wszyscy wielcy myśliciele z Platonem na czele. Bohaterowie powieści próbują odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest Dobro i Zło. Muszą określić, po której stronie się opowiedzą i jakie konsekwencje życiowe spowoduje każdy wybór. Tak jak my zastanawiają się nad sensem życia, chcieliby wiedzieć, dokąd los ich zaprowadzi. Jak żyć, by potem bez wstrętu patrzeć na swoje odbicie w lustrze. Targają nimi takie same wątpliwości jak współczesnymi czytelnikami. Dlatego Harry Potter i jego świat są nam bliscy. Dlatego sięgamy po kolejne tomy. Autorzy książki idą w swych tezach dalej. Twierdzą, że powieść o czarodziejach to tylko maska, pod którą ukryto otaczającą nas rzeczywistość. Czytając o przygodach Harry'ego Pottera, odkrywamy prawdy o naszym świecie i o nas samych, a w postaciach występujących na kartkach sagi możemy rozpoznać mechanizmy i zachowania, które cechują naszych sąsiadów, polityków czy ludzi znanych z telewizji. Bardzo to wszystko pouczające, a do tego lekko oraz z humorem napisane.

 

Gabriele Kuby

Harry Potter dobry czy zły

Polskie Wydawnictwo

Encyklopedyczne

cena: 14.00 zł

 

Książeczka próbuje odpowiedzieć na fundamentalne pytania frapujące nie tylko bohaterów "Harry'ego Pottera i...", ale i całą ludzkość. Zamysł ciekawy, wszakże zmagania Dobra ze Złem to podstawa wielu systemów religijnych oraz filozoficznych, sprawa aktualna także tu i teraz, szczególnie w kręgu chrześcijaństwa. Takie założenie powoduje, że nikogo nie powinna dziwić rekomendacja, jakiej książce udzielił papież Benedykt XVI. Dziwić może natomiast cała reszta, a szczególnie fakty znane z powieści po to, by udowodnić swoją tezę. Jaką? Nietrudno się domyślić. Przecież nie od dziś wiadomo, że Harry Potter to zbrodniarz, który ma na swoim sumieniu także to, że odciąga wiernych od kościoła katolickiego. Warto przeczytać, by zaznajomić się ze zjawiskiem manipulacji.

 

Aleksander Posacki

Harry Potter i okultyzm

Polskie Wydawnictwo

Encyklopedyczne

cena: 18.00 zł

 

W tej publikacji (wydanej przez tę samą oficynę, co i krytykowana obok książeczka) cykl o Harrym Potterze zaprezentowany został jako siedlisko wszelkiego zła, źródło satanizmu i klęsk nawiedzających Ziemię. Autor próbuje opisać zjawiska z pogranicza magii, okultyzm oraz ezoterykę i udowodnić, że Harry nie jest tylko niewinnym czarodziejem, dzieckiem, chłopcem. To zrozumiałe, że zło, które pojawia się na kartach powieści J.K Rowling, a także zwątpienie w moc dobra czy wreszcie fascynacja niektórych postaci złem wcielonym mogą pobudzać do intelektualnej wymiany zdań. Jednak sięgając po utwory typu "Harry Potter i okultyzm", trzeba też zadać sobie pytanie, czy aby na pewno jest o co kruszyć kopie. Czy tego typu książki nie powstały tylko po to, by odcinać kupony od czyjeś sławy, co ma w tytule "Harry Potter", sprzedaje się jak ciepłe bułeczki.

 

autor zbiorowy

Kochamy Harry'ego Pottera

Media Rodzina

cena: 13.00 zł

 

W dyskusji na temat fenomenu Harry'ego Pottera biorą udział dorośli, a czasem nawet bardzo znani dorośli. Sławy w swoich dziedzinach, naukowcy, badacze, którzy na chwilę porzucili laboratoria i zamiast drążyć kwestię wpływu zorzy polarnej na populację oraz walory smakowe ślimaka winniczka, zajęli się chłopcem obdarzonym umiejętnościami magicznymi. Ich zdanie w tej sprawie jest bardzo cenne, ale wydawnictwo Media Rodzina (wydawca serii "Harry Potter i..." w Polsce) postanowiło też oddać głos najmłodszym, czytelnikom oraz fanom powieści. To oni, piszą listy, które złożyły się na książke "Kochamy Harry'ego Pottera", starali się odpowiedzieć na pytanie, co takiego ma w sobie bohater Rowling, że wszyscy się nim zachwycają. Ich punkt widzenia rzuca światło na wiele spraw.

 

Dagmara Kowalewska

Harry i czary-mary, czyli o wartościach edukacyjnych w cyklu powieści

"Harry Potter Potter" J.K Rowling

Universitas

cena: 36.00 zł

 

Autorka udowadnia, że w brew niektórym twierdzeniom książki J.K Rowling nie tylko są ciekawe, ale posiadają również dużą wartość edukacyjną. Oprócz tego mowa tu o literaturze dziecięcej jako takiej, historii literackiej, z której "Harry Potter" się wywodzi oraz konwencji, do których nawiązuje. Wszystko to w oparciu o zdobycie socjologii i pedagogiki. Autorka biegle porusza się po świcie czarodziejów i od razu widać, że należy do tych piszących o zjawisku, którzy bardzo dokładnie przeczytali powieść J.K Rowling. Na końcu książki znajduje się słowniczek, który tłumaczy najważniejsze tematy dotyczące świata czarodziejów, może być więc cennym nabytkiem dla rodziców fanów Pottera, którzy nie do końca chwytają, o co chodzi z tym Hogwartem.

 

Krystyna Bęczkowska

Dojrzewanie Harry'ego Pottera

Ston 2

cena: 31.00 zł

 

O tym, że Harry dojrzewa, dorośleje i zmienia się wewnętrznie oraz zewnętrznie z każdą kolejną częścią cyklu, wiedzą wszyscy. Taki zresztą był jeden z podstawowych zamysłów autorki: pokazać przemianę bohaterów, zderzyć ich dziecięcą niewinność ze światem dorosłych, w którym czai się zło i nie jest już tak bezpiecznie, i zobaczyć co z tego wszystkiego wyniknie. Krystyna Bęczkowska porządkuje wiedzę na temat wiodących postaci powieści, analizuje zachodzące w nich zmiany i pokazuje je na kolejnych etapach dojrzewania. Książka ciekawa, ale przede wszystkim dla tych, którzy nie znają biografii Harry'ego na pamięć i nie recytują jej na wyrywki obudzeni w środku nocy.

 

 

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Aktorzy

niedziela, 21 czerwca 2009 18:57

Daniel Radcliffe (Harry Potter) - urodził się 23 lipca 1989 roku. Już w szkole podstawowej występował w sztukach teatralnych. Gdy miał dziesięć lat, dostał rolę w filmie ,, David Copperfield''. Tam właśnie wypatrzyli go twórcy pierwszej części ,,Harrego Pottera'' . Castingi przeszedł jak burza. ,, Jest Idealny''- mówił o nim Chris Columbus, reżyser filmu. Dziś Daniel Radcliffe to jeden z najbogatszych angielskich nastolatków. Za rolę w ,,Zakonie Feniksa'' dostał równowartość kilkunastu milionów dolarów, które natychmiast wpłacił na fundusz powierniczy. W międzyczasie zagrał też w dramacie obyczajowym ,, December Boys''- opowieści o sierotach, które szukają sobie nowych domów. Największą sensację wywołał rozbierając się do naga na scenie londyńskiego teatru. Sztuka ,,Equus'' odniosła wielki sukces i udowodniła niedowiarkom, że Daniel Radcliffe wcale nie jest aktorem jednej roli. ,,Mam satysfakcję, bo wcześniej do tej roli przymierzany był Hayden Christensen, czyli Anakin z ,,Gwiezdnych Wojen''. Okazało się jednak, że nie daje rady''-śmieje się młody aktor .

 

Emma Watson (Hermiona Granger)- Pochodzi z Oxfordu, ma dwa koty - Bubbles i Domino. Mieszka z matką i bratem, ojciec opuścił ich wkrótce po rozwodzie. Podobno to właśnie nieprzyjemna atmosfera w rodzinie pchnęła ją na scenę. ,,Grałam w szkolnych teatrzykach. Za niektóre z nich otrzymywałam nagrody" - Wspomina Emma Watson. Roli Hermiony zupełnie się nie spodziewała. Poszła na casting na pałę, chociażby po to, by przekonać się jak wyglądają przesłuchania. Nie mogła uwierzyć, że jej się udało. ,,Powiedzieli, że pasuję do roli jak ulał. Kazali mi tylko przefarbować się na brąz. W oryginale jestem blondynką!" - wyjaśnia aktorka . W odróżnieniu od swoich przyjaciół z planu nie próbuje sił w innych filmach. Na poważnie myśli za to o rezygnacji z występów w kinie. Chce pisać książki, prowadzić własną firmę, a przede wszystkim skończyć studia. ,,Marzę też o tym by pobyć trochę z rodzicami. Przez 10 miesięcy w roku nie ma mnie w domu. Nic dziwnego, że za nimi tęsknię" - mówi.

 

Rupert Grint ( Ronald Weasley) - Jest najstarszy z całej trójki. Nosi rude włosy, boi się pająków i uwielbia grę na gitarze. Kiedyś nie lubił aktorstwa. Na przesłuchania do ,,Kamienia filozoficznego" pobiegł z ciekawością. Reżyser, z którym rozmawiał, przypadł mu do gustu. Rupert postanowił zostać... i udało mu się. Jakiś czas temu wystąpił w filmie obyczajowym ,,Lekcje Jazdy" . Zagrał w nim chłopca, który próbuje wyzwolić się spod opieki despotycznej matki. Jego życie zmienia się, gdy poznaje podstarzałą aktorkę, Evie Walton. ,,Muszę próbować swoich sił w kinie. Przygody Harry'ego Pottera niedługo się skończą, a ja nie chciałbym zostać na lodzie. Co by powiedzieli moi fani? Mogliby się załamać" - wyjaśnia Rupert. Nic dziwnego, że niektórzy ludzie uważają aktora za nadętego pyszałka o ego wielkim jak balon. ,,Jestem zwykłym chłopakiem" - nie zgadza się z tym Rupert - ,,Mam dwa psy, kocham jazdę na rowerze oraz uganiam się za dziewczynami". Niedawno udało mu się "złowić" o pięć lat starszą wokalistkę zespołu rockowego. Teraz nie może odgonić się od paparazzi.

 

David Yates (reżyser) - Mało znany filmowiec brytyjski. Swą karierę rozpoczął od filmów krótkometrażowych. Potem pracował dla telewizji, kręcąc seriale oraz tanie dramaty obyczajowe. W boju o stołek reżyserski pokonał Mirę Nair i Jeana Pierre'a Jeuneta, twórców mających na swym koncie wielkie filmowe przeboje. Niektórzy uważali, że "Zakon Feniksa" go przerośnie. Na planie spisywał się jednak na tyle dobrze, że producenci zaproponowali mu już wyreżyserowanie "Księcia Półkrwi".

"Zawsze ceniłem sobie improwizację. Uważam bowiem, że sztywne trzymanie się scenariusza nie ma najmniejszego sensu. Cieszę się, że Dan, Emma i Rupert to zrozumieli. To dzięki nim wyszedł nam naprawdę świetny film" - powiedział niedawno David Yates, którego największym sukcesem był "Sex Traffic", dwuodcinkowy serial o przemycaniu kobiet z najuboższych państw świata. Podczas zdjęć do "Zakonu Feniksa" starał się za kumplować z młodszymi aktorami. Potrafił też na nich nakrzyczeć. "Zależało mi na tym, by film był zupełnie innym obrazem niż pozostałe. Wycięliśmy wiele wątków, by móc skupić się na akcji. Dzięki temu napięcie nie siada nawet na chwilę" - wyjaśnia.

 

Gary Oldman (Syriusz Black)- Mistrz drugiego planu, ceniony aktor charakterystyczny specjalizujący się w rolach zabójców i psychopatów. Zasłyną rolą Draculi w filmie pod tym samym tytułem, lecz był też diabolicznym geniuszem zła z "Piątego elementu" oraz skorumpowanym gliniarzem w "Leonie zawodowcu". Po tym, jak zagrał Piłata w biografii Jezusa, ma na pieńku z Kościołem Katolickim. Najbardziej na świecie nie lubi jednak dziennikarzy. Żadnego jeszcze nie zabił, ale ponoć był tego bliski.

W serii filmów o Harrym Potterze gra Syriusza Blacka, mężczyznę, którego wszyscy podejrzewają o serię okrutnych zabójstw. "W pewnym sensie dostałem rolę podobną do moich poprzednich dokonań. Tyle tylko, że film mogę pokazać dzieciakom. Dawno ojca nie widziały, więc niech się napatrzą" - mówił w czasie wywiadów. Na planie okazało się jednak, że przyjemny z niego gość. "Żaden z niego ponurak. Jak opowie kawał, to płaczemy ze śmiechu" - wyjaśnia Daniel Radcliffe.

 

Maggie Smith ( profesor McGonagall)- Aktorka, która wciela się w postać profesor McGonagall, ma już na swoim koncie dwa Oskary. Czasami twierdzi, że dostała je przez przypadek, bo grać za bardzo nie potrafi. "Na ogół dostaje role starszych, szorstkich dam. Nie muszę wówczas cudować; taka przecież jestem w rzeczywistości" – wyjaśnia. Maggie Smith na planie filmu świetnie się bawiła. Zaprzyjaźniła się z Emmą Watson i braćmi Jamesem i Olivierem Phelbsami, którzy grają bliźniaków Weasley. "Też miałam braci, którzy byli podobni do siebie jak dwie krople wody. Czasami zamieniali się ciuchami i nauczyciele nie potrafili ich rozróżnić" - wspomina. Aktorka żałuje tylko, że chłopcy tak rzadko pojawiają się w filmie (uchodzą za postacie trzecio planowe i z reguły mówią dwie, trzy kwestie). Wynika to niestety z cięć, jakie wymusza na producentach system dystrybucji. Książka jest po prostu zbyt gruba, by przenieść ją na ekran w całości. Film musiałby wtedy trwać przynajmniej osiem godzin...

 

Tom Felton (Draco Malfoy) - Ten uroczy chłopak był skazany na bycie gwiazdą. Już jako pełzający osesek podobał się filmowcom. Miał zagrać w reklamie. Żadnej roli jednak nie dostał, bo jego rodzice doszli do wniosku, że jest zbyt młody, by robić karierę w show - businessie. Dziesięć lat temu pojawił się w kinie po raz pierwszy. Role w "Pożyczalskich" i "Annie i królu" przeszły jednak bez większego echa. W filmach o Harrym Potterze Tom Felton zagrał Draco Malfoya, syna jednego ze śmierciożerców. Jest postacią zdecydowanie negatywną i dość często daje się Potterowi we znaki. Mimo to nastoletnie fanki są nim zachwycone.,,Sam jestem tym zdziwiony - mówi. - Spodziewałem się, że po tej roli zostanę najbardziej znienawidzonym nastolatkiem w całej Wielkiej Brytanii. Tymczasem moja skrzynka codziennie pełna jest listów". W wolnym czasie Tom wędkuje. Razem z ojcem bądź przyjaciółmi jeździ na stawy i łowi karpie (które później wypuszcza do wody). Rok temu udało mu się nawet zdobyć tytuł najlepszego wędkarza w swojej kategorii wiekowej.

 

Sławomir Idziak (Operator)- Polska wtyczka na planie,,Zakonu Feniksa" na ekranie co prawda się nie pojawi, za to poza nim miała sporo do powiedzenia. Nic dziwnego- facet ma olbrzymie doświadczenie! Sławomir Idziak jest operatorem. Pracował na planie ponad 30 obrazów produkcji polskiej, niemieckiej,francuskiej i amerykańskiej. Robił zdjęcia do ,, Helikoptera w ogniu'', ,, Króla Artura'' i ,, Dowodu Życia'. Kiedy sam wyreżyserował film- dramat science fiction ,, Enak" nie spodobał się jednak widzom. Idziak wierzy jednak, że ,, Zakonem Feniksa" Fani będą zachwyceni. ,, Ten film ma mnóstwo efektów specjalnych, jakich nikt jeszcze nie widział. To jest bizantyjski rozmach i bardzo duże pieniądze"- powtarza. Co ciekawe, Idziak nie chce kręcić zdjęć do ,, Księcia Półkrwi''. Skarży się, że pracował po 14 godzin dziennie w studiu i rzadko kiedy realizował plenery. ,, Skupię się na działalności pedagogicznej"- zapowiada. Czyżby zmierzał wrócić do Hogwartu jako jeden z nowych nauczycieli ? Wszystko jest możliwe!

 

Michael Gambon (Albus Dumbledore) - Zastąpił zmarłego w 2002 roku Richarda Harrisa w roli Albusa Dumbledore'a, dyrektora Hogwartu. Nie wszystkim się spodobał. Niektórzy widzowie mówili, że wygląda mało dostojnie, ma niedomytą brodę i sepleni. Michael Gambon miał trudne dzieciństwo. Urodził się w Dublinie w 1940 roku, w czasie drugiej wojny światowej. Pięć lat później jego rodzice przeprowadzili się do Londynu. "Bawiłem się w piwnicach zawalonych domów, w starych schronach i lejach po bombach. ,,Byliśmy biedni więc nie miałem zabawek" - wspomina. Nic dziwnego, że studiował inżynierię i przez pewien czas produkował narzędzia (przyznajcie, że to niezbyt ambitna robota dla uzdolnionego chłopaka). Na szczęście pasja aktorska wzięła górę nad chęcią posiadania stałej posady. Dziś widzowie mogą go pamiętać z takich filmów jak "Sky Captain i Świat Jutra" czy "Gosford Park". W filmie Michael Gambon jest otwarty, a w życiu prywatnym skryty. Nie przyznaje się do tego, że ma żonę, niechętnie wspomina o synu. Z wielką chęcią opowiada za to zmyśloną historię o tym, jak był baletnicą, potkną się na scenie i wpadł głową w bęben orkiestry.

 

Ralph Fiennes ( Lord Voldemort) - Sami wiecie, kim jest. I kogo gra. Lepiej nie wspominać jego imienia nadaremną. Ralph Fiennes po prostu musi mieć coś wspólnego z magią i czarami. Każdy film, w jakim zagrał, stawał się przebojem. "Lista Schindlera", "Angielski pacjent", "Rewolwer i melonik", "Czerwony smok", "Wierny Ogrodnik"... hity długo by można je wymieniać! "To fajna rola" - mówi o swoim występie w filmach o "Harrym Potterze". - "Postać, którą gram, przypomina mi Lorda Vadera. Generalnie mam stać, brzydko wyglądać i głośno oddychać. Wbrew pozorom jest to cholernie trudne, gdy ma się lateks i tony makijażu na twarzy". I rzeczywiście, każdego dnia Fiennes musiał spędzić cztery godziny w charakteryzatorni. Później pędził na plan, by... zaraz z niego zejść, zmyć makijaż (kolejna godzina) i lecieć do teatru na wieczorny spektakl. "To było szalone, ale w "Czerwonym smoku" tatuaż nakładali mi codziennie przez osiem godzin. Cholernie się wtedy nudziłem" - wyjaśnia aktor.

 

Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrange)- Bellatrix Lestrange nie należy do miłych osób. Jako młoda wiedźma przyłączyła się do śmierciożerców i nigdy nie wyparła się Czarnego Pana. Kiedyś nawet celowo doprowadziła Alicję i Franka Longbottomów do szaleństwa. Została za to skazana na dożywotni pobyt w Azkabanie. Helena Bonham Carter, która zagrała jej postać w "Zakonie Feniksa", to dla odmiany osoba bardzo delikatna i sympatyczna. Naprawdę nazywa się Elena Propper de Callejon i jest prawnuczką brytyjskiego premiera, lorda Helberta Henry'ego Asquitcha. Świetnie gra w tenisa, uwielbia zwierzęta i piesze wycieczki w malownicze miejsca. Na ogół zabiera na nie syna, czasem też ukochanego - znanego reżysera Tima Burtona. W filmach gra od piętnastego roku życia i radzi sobie wspaniale. "Niestety producenci na ogół obsadzają mnie w rolach pogodnych osób o arystokratycznym pochodzeniu. Każą mi nosić gorsety i ciągle się uśmiechać. Cieszę się więc, że tym razem mogłam być prawdziwą paskudą" - twierdzi.

 

Katie Leung (Cho Chang)- Sympatyczna nastolatka rodem ze Szkocji. Od dawna marzyła, by zostać aktorką, lecz nic nie robiła w tym kierunku. Wreszcie jej ojciec wypatrzył niewielkie ogłoszenie w lokalnej gazecie. Wynikło z niego, że twórcy serii "Harry Potter" poszukują dziewczyny o azjatyckich rysach twarzy, która mogłaby zagrać Cho Chang "ukochaną" głównego bohatera. Na castingu niezbyt jej się podobało. Spędziła 4 długie godziny w tłumie naburmuszonych dziewcząt, po czym przez 3 minuty rozmawiała z reżyserem. Wypadła słabo - język plątał jej się z przejęcia, a nogi drżały. "Myślałam, że nic z tego. Jednak jakiś czas później tata powiedział mi, że dostałam tę rolę. Pokonałam aż 4000 kandydatek!". Obecnie Katie uczęszcza do prestiżowej, prywatnej szkoły Hamilton College. W wolnych chwilach gra na pianinie i gitarze, myśli też o założeniu własnego zespołu. Aktorstwo jej się podoba. "Dzięki niemu człowiek może stać się kimś zupełnie innym niż jest w rzeczywistości. No i nauczyciele dają mu fory..." - twierdzi Katie.

 

Emma Thompson (Sybila Trelawnej) - Prywatnie nie wierzy we wróżby. Kiedyś odwiedziła jasnowidza i dowiedziała się od niego, że nigdy nie zostanie aktorką. Dziś ma w dorobku 40 ról kinowych, w tym występy w "Juniorze" z Arnoldem Schwarzeneggerem i w głośnym "Powrót do Howard's End". Kiedy zaproponowano jej występy w filmach o Harrym Potterze, była przekonana, że to żart. Książki oczywiście znała, ale nie potrafiła wyobrazić się w roli której kol wiek z nauczycielek goszczących w Hogwarcie. Przez chwilę myślała nawet, że zagra Dumbledore'a! "Tylko z brodą byłby kłopot" - śmieje się dziś. Rolę szpetnej profesor Sybil Trelawney traktuje nie mniej poważnie niż swoje występy w dramatach szekspirowskich. "Długo zastanawiałam się, jak może wyglądać osoba, która widzi przyszłość. Doszłam do wniosku, że może mieć problemy z teraźniejszością. To dlatego jej ubrania i makijaż wyglądają tak okropnie!" - wyjaśnia. Polscy widzowie mogą ją zobaczyć w filmie wojennym "Brideshead Revisited", gdzie zgrała u boku Michaela Gambona, czyli... Dumbledore'a.

 

Alan Rickman (Severus Snape)- ,, To urodzony Severus Snape''- krzyknął reżyser Chris Columbus, gdy producenci podsunęli mu pod nos zdjęcia Alana Rickmana. Aktor nie do końca zgadza się z tą opinią . ,, Gdybym to ja uczył Harry'ego Pottera, chłopak chodziłby jak w zegarku'' - twierdzi w wywiadach. Na Planie rywalizuje z Garym Oldmanem (Syriusz Black) i Ralphem Finnesem (Czarny Pan)o miano najmniej przyjemnej postaci. ,,Gary skazany jest na klęskę, bo to ojciec chrzestny Harry'ego. ja mam za to najbardziej wstrząsający dorobek filmowy''-wyjaśnia. Na początku swojej kariery grał głównie kanalie. To on był terrorystą Gruberem w ,,Szklanej pułapce'' i szeryfem z Nottingham w ,,Robin Hoodzie : księciu złodzieji". Później szukał nieco ambitniejszych ról, pozwalając fanom o sobie zapomnieć. Podobno chciał odpocząć od Hollywood, pracy od wschodu do zachodu słońca oraz nocowania w niewygodnych przyczepach kempingowych. Nie do końca to mu się udało. ,,Kino jest dla mnie zbyt pociągające, bym mógł je porzucić''-mówi.

 

Robbie Coltrane (Hagrid)- W filmie wydaje się ogromny. W rzeczywistości mierzy zaledwie 185cm i waży około 100 kilogramów. ,, Odkąd po raz pierwszy zagrałem Hagrida, ludzie widzą we mnie giganta. Nie zazdroszczę im zwodu, który przeżywają, gdy widzą mnie w cywilu''- śmieje się Robbie. Jego ostatnią rolą jest premier z filmu ,, Stormbreaker''. ,, Przynajmniej wyglądałem normalnie''- mówi. Co ciekawe, aktor nie musiał brać udziału w castingu. Wybrała go sama J.K.Rowling. Pisarka stwierdziła, że tylko on będzie potrafił zagrać Hagrida. Chris Columbus, reżyser dwóch pierwszych części filmu, nawet nie próbował z nią dyskutować. Jego prawdziwą pasją są jednak stare samochody. Sporą część gaży za występy w ,, Harrym Potterze'' przeznacza na wiekowe fury, które później pracowicie remontuje. Jego garaż przypomina więc muzeum pełne lśniących cacek, w większości wciąż na chodzie. Robbie napisał nawet książkę o swojej automobilowej podróży przez Stany Zjednoczone. Nazywał je po prostu ,,Coltrane w Cadillacu''.

 

Warwick Davis (profesor Flitwick) - W filmie wydaje się mały. W rzeczywistości mierzy 107cm i należy do najmniejszych aktorów na świecie. Nie narzeka z tego powodu- gdyby nie karłowatość, nigdy nie zdobył by sławy. Jedenastoletni Warwick miał niewiele ponad 70 centymetrów,kiedy jego babcia usłyszała, że George Lucas poszukuje mini-aktorów do roli Ewoków w filmie ,, Powrót Jedi''. Staruszka nie bardzo wiedziała, czym Ewoki są, lecz bardzo chciała, by jej wnuczek wyzbył się kompleksów. Zaprowadziła go więc na przesłuchania. Chłopak tak się spodobał, że nawiązał stałą współpracę z Lucasem. Wystąpił już w pięciu filmach przygotowanych przez jego wytwórnię! Dziś Warwick rzdko kiedy schodzi z planu. Zagrał główną rolę w baśni Fantasy ,, Willow'', pojawił się też w ,, Labiryncie'', sześciu częściach horroru ,, Leprechaun'' oraz znanym z telewizji serialu ,, Dziesiąte Królestwo''. A kompleksy? ,, Teraz, kiedy mam już własną rodzinę, nie tracę czasu na takie głupoty''- wyjaśnia. Jego dzieci do wysokich jednak nie należą...

 

 


Podziel się
oceń
3
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Napisz do nich

niedziela, 21 czerwca 2009 18:55

Jeśli masz chęć podzielić się czymś z gwiazdami Harry'ego Pottera, NAPISZ DO NICH!!!!!

(Pamiętaj, list musi być w języku ANGIELSKIM!)

Nie jest pewne, czy dane adresy są wciąż aktualne

 

 


Chcesz mieć adresy aktorów występujących w filmie o Harrym Potterze? Po prostu napisz do nich list! Jeśli poszczęści Ci się, dostaniesz odpowiedź wraz ze zdjęciem i parafką adresata. Podajemy adresy:

Emma Watson
C/O Warner Bros. Inc.
3300 Warner Blvd.
Burbank, CA
Stany Zjednoczone

Daniel Radcliffe
c/o ICM
76 Oxford Street
London WIN 0AX
Wielka Brytania

Rupert Grint
Peter Fraser & Dunlop
Drury House
34-43 Russell St.
London WC2B 5HA
Wielka Brytania

John Cleese
115 Hazlebury Road
London SW6 2IX
Wielka Brytania

Robbie Coltrane
C/O CDA
19 Sydney Mews
London SW36HL
Wielka Brytania

Tom Felton
c/o Harry Potter Films
Leavesden,
Hertsfordshire
WD2 7LT
Wielka Brytania

Evanna Lynch
c/o Harry Potter
Productions
Leavesden Studios,
P.O. Box 3000
Leavesden, Herts,
WD25 7LT
Wielka Brytania

James & Oliver Phelps
JOP Project,
PO Box 9765
Sutton Coldfield,
B75 5XB
Wielka Brytania

Jeanne K. Rowling
C/O Bloomsburry
Publishing, plc
38 Soho Square
London,
England, W1V5DF
Wielka Brytania


 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

;)

sobota, 20 czerwca 2009 21:57

Miłego oglądania


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 17 października 2017

Licznik odwiedzin:  104 640  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 104640

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl