Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 697 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


;)

niedziela, 21 czerwca 2009 18:59

Poniżej są wymienione książki związane z chłopcem, który przeżył, ale nie twórczości J.K.Rowling, tylko autorów pobocznych.


Lindsey Fraser

,,Jak powstał Harry Potter?''

Media Rodzina

cena: ok 10 zł

Pisarka Lindsey Freser przeprowadza wywiad w 2000 roku z pisarką J.K.Rowling,

Pyta się jej o wspomnienia z dzieciństwa i błyskotliwą karierę pisarską, ale także docieka, w jakich okolicznościach narodził się Harry Potter. Książka opowiada o tym od czego to wszystko się zaczęło.

 

 

 

Allan i Elizabeth Kronzek

,,Księga wiedzy czarodziejskiej''

Wydawca: Rebis

cena poniżej 40 zł

 

,,Księga'' odwołuje się do tomów o Harrym Potterze, ale nie ogranicza się tylko do świata młodych czarodziejów. Zdarzenie mające miejsce na kartkach powieści J.K.Rowling to punkt wyjścia, by snuć opowieść o magii, zapomnianych rasach, niesamowitych stworach i tym wszystkim. co łączy się z wiedzą tajemną, astrologią oraz ezoteryką. Znajdziemy tu więc rozdziały poświęcone elfom, gnomom czy olbrzymom, fragmenty omawiające ziołolecznictwo oraz wróżenie z runów, a także ciekawostki z warsztatu alchemika.

,,Księga'' jest więc zbiorem motywów charakterystycznych dla magii, ale może być też czytana jako fascynująca opowieść o tym, co trudne do objęcia rozumem. Na pewno każdy adept sztuk tajemnych powinien ją przeczytać, by wiedzieć,co to takiego mantykora, jak rozpoznać demona i jak zdobyć bazalt migdałowcowy.

Książka ta pokazuje również, że cykl o Harrym Potterze to nie tylko nieskrępowana wyobraźnia autorki, ale i ogromna wiedza, jaką zdobyła, by stworzyć swoich bohaterów.

 

 

Jorgen Gaare, Oystein Sjaastad

,,Harry Potter- Filozoficzny czarodziej''

cena ok; 30 zł

 

Wbrew tytułowi, książka ta nie jest nudnym wywiadem naukowym, ale bardzo mądrą i odpowiadającą na wiele pytań frapujących czytelników cyklu J.K.Rowling pozycją wydawniczą. autorzy dowodzą, że świat czarodziejów przepojony jest zagadnieniami, z którymi mierzyli się wszyscy wielcy myśliciele z Platonem na czele. Bohaterowie powieści próbują odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest Dobro i Zło. Muszą określić, po której stronie się opowiedzą i jakie konsekwencje życiowe spowoduje każdy wybór. Tak jak my zastanawiają się nad sensem życia, chcieliby wiedzieć, dokąd los ich zaprowadzi. Jak żyć, by potem bez wstrętu patrzeć na swoje odbicie w lustrze. Targają nimi takie same wątpliwości jak współczesnymi czytelnikami. Dlatego Harry Potter i jego świat są nam bliscy. Dlatego sięgamy po kolejne tomy. Autorzy książki idą w swych tezach dalej. Twierdzą, że powieść o czarodziejach to tylko maska, pod którą ukryto otaczającą nas rzeczywistość. Czytając o przygodach Harry'ego Pottera, odkrywamy prawdy o naszym świecie i o nas samych, a w postaciach występujących na kartkach sagi możemy rozpoznać mechanizmy i zachowania, które cechują naszych sąsiadów, polityków czy ludzi znanych z telewizji. Bardzo to wszystko pouczające, a do tego lekko oraz z humorem napisane.

 

Gabriele Kuby

Harry Potter dobry czy zły

Polskie Wydawnictwo

Encyklopedyczne

cena: 14.00 zł

 

Książeczka próbuje odpowiedzieć na fundamentalne pytania frapujące nie tylko bohaterów "Harry'ego Pottera i...", ale i całą ludzkość. Zamysł ciekawy, wszakże zmagania Dobra ze Złem to podstawa wielu systemów religijnych oraz filozoficznych, sprawa aktualna także tu i teraz, szczególnie w kręgu chrześcijaństwa. Takie założenie powoduje, że nikogo nie powinna dziwić rekomendacja, jakiej książce udzielił papież Benedykt XVI. Dziwić może natomiast cała reszta, a szczególnie fakty znane z powieści po to, by udowodnić swoją tezę. Jaką? Nietrudno się domyślić. Przecież nie od dziś wiadomo, że Harry Potter to zbrodniarz, który ma na swoim sumieniu także to, że odciąga wiernych od kościoła katolickiego. Warto przeczytać, by zaznajomić się ze zjawiskiem manipulacji.

 

Aleksander Posacki

Harry Potter i okultyzm

Polskie Wydawnictwo

Encyklopedyczne

cena: 18.00 zł

 

W tej publikacji (wydanej przez tę samą oficynę, co i krytykowana obok książeczka) cykl o Harrym Potterze zaprezentowany został jako siedlisko wszelkiego zła, źródło satanizmu i klęsk nawiedzających Ziemię. Autor próbuje opisać zjawiska z pogranicza magii, okultyzm oraz ezoterykę i udowodnić, że Harry nie jest tylko niewinnym czarodziejem, dzieckiem, chłopcem. To zrozumiałe, że zło, które pojawia się na kartach powieści J.K Rowling, a także zwątpienie w moc dobra czy wreszcie fascynacja niektórych postaci złem wcielonym mogą pobudzać do intelektualnej wymiany zdań. Jednak sięgając po utwory typu "Harry Potter i okultyzm", trzeba też zadać sobie pytanie, czy aby na pewno jest o co kruszyć kopie. Czy tego typu książki nie powstały tylko po to, by odcinać kupony od czyjeś sławy, co ma w tytule "Harry Potter", sprzedaje się jak ciepłe bułeczki.

 

autor zbiorowy

Kochamy Harry'ego Pottera

Media Rodzina

cena: 13.00 zł

 

W dyskusji na temat fenomenu Harry'ego Pottera biorą udział dorośli, a czasem nawet bardzo znani dorośli. Sławy w swoich dziedzinach, naukowcy, badacze, którzy na chwilę porzucili laboratoria i zamiast drążyć kwestię wpływu zorzy polarnej na populację oraz walory smakowe ślimaka winniczka, zajęli się chłopcem obdarzonym umiejętnościami magicznymi. Ich zdanie w tej sprawie jest bardzo cenne, ale wydawnictwo Media Rodzina (wydawca serii "Harry Potter i..." w Polsce) postanowiło też oddać głos najmłodszym, czytelnikom oraz fanom powieści. To oni, piszą listy, które złożyły się na książke "Kochamy Harry'ego Pottera", starali się odpowiedzieć na pytanie, co takiego ma w sobie bohater Rowling, że wszyscy się nim zachwycają. Ich punkt widzenia rzuca światło na wiele spraw.

 

Dagmara Kowalewska

Harry i czary-mary, czyli o wartościach edukacyjnych w cyklu powieści

"Harry Potter Potter" J.K Rowling

Universitas

cena: 36.00 zł

 

Autorka udowadnia, że w brew niektórym twierdzeniom książki J.K Rowling nie tylko są ciekawe, ale posiadają również dużą wartość edukacyjną. Oprócz tego mowa tu o literaturze dziecięcej jako takiej, historii literackiej, z której "Harry Potter" się wywodzi oraz konwencji, do których nawiązuje. Wszystko to w oparciu o zdobycie socjologii i pedagogiki. Autorka biegle porusza się po świcie czarodziejów i od razu widać, że należy do tych piszących o zjawisku, którzy bardzo dokładnie przeczytali powieść J.K Rowling. Na końcu książki znajduje się słowniczek, który tłumaczy najważniejsze tematy dotyczące świata czarodziejów, może być więc cennym nabytkiem dla rodziców fanów Pottera, którzy nie do końca chwytają, o co chodzi z tym Hogwartem.

 

Krystyna Bęczkowska

Dojrzewanie Harry'ego Pottera

Ston 2

cena: 31.00 zł

 

O tym, że Harry dojrzewa, dorośleje i zmienia się wewnętrznie oraz zewnętrznie z każdą kolejną częścią cyklu, wiedzą wszyscy. Taki zresztą był jeden z podstawowych zamysłów autorki: pokazać przemianę bohaterów, zderzyć ich dziecięcą niewinność ze światem dorosłych, w którym czai się zło i nie jest już tak bezpiecznie, i zobaczyć co z tego wszystkiego wyniknie. Krystyna Bęczkowska porządkuje wiedzę na temat wiodących postaci powieści, analizuje zachodzące w nich zmiany i pokazuje je na kolejnych etapach dojrzewania. Książka ciekawa, ale przede wszystkim dla tych, którzy nie znają biografii Harry'ego na pamięć i nie recytują jej na wyrywki obudzeni w środku nocy.

 

 

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 17 października 2017

Licznik odwiedzin:  104 641  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 104641

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl